• SK CZ

 • Množstvo: 0 Celkom: 0 €
 • Späť

  Mýty o káve...čo hovoria svetoví vedci

  Pridané: 20.09.2017 14:30:00 Počet zobrazení: 1830

  20 September 2017

  Mýty o káve...čo hovoria svetoví vedci

  Mýty o káve...čo hovoria svetoví vedci

  Aj vy patríte ku kávovým labužníkom a neviete si bez šálky tohto lahodného nápoja predstaviť ani jeden deň? Názory na jej pitie - nepitie sa časom menia a rôznia. Prečítajte si  výsledky štúdií a názorov z rôznych kútov sveta. Rozhodnutie či piť či nepiť už necháme na Vás.

  A . Zvyšuje cholesterol - SPORNÉ

  Tvrdenie o zvyšovaní cholesterolu je pravdivé, ale iba za istých podmienok. Závisí od spôsobu prípravy kávy. Filtrovaná a rozpustná káva už totiž neobsahuje veľa látok zvyšujúcich cholesterol (kafestol a kahweol). Cez horúcu vodu sa síce uvoľňujú, ale filter ich zadrží. Ale veľa neprefiltrovanej kávy môže zvýšiť obraz cholesterolu. Podľa holandskej štúdie až o 10 %

  B . Udržuje nás mladými - SPORNÉ

  Izraelskí vedci  tvrdia, že kofeín v malých dávkach skracuje život. Iné štúdie však dokazujú, že káva obsahuje antioxidanty zachytávajúce voľné radikály, ktoré zodpovedajú za proces starnutia.

  C . Pomáha v boji proti celulitíde - SPORNÉ

  iste ste už počuli o kávovej masáži a peelingu. Aj mnohé topmodelky ako napríklad Naomi Campbell nedajú dopustiť na masáže s kávovou usadeninou. Nanesený kofeín posilňuje prekrvenie, ale zázračná zbraň proti celulitíde to určite nie je. Aj keď o výsledku je možné diskutovať, nenechajte si ujsť tento príjemný zážitok.

  D . Zbavuje telo vody - SPORNÉ

  Kofeín síce krátkodobo zvyšuje funkciu obličiek a pôsobí močopudne, napriek tomu je podľa nemeckých odborníkov rozdiel medzi kávičkármi a nekávičkármi len 3 % vody. Preto pohár vody ktorý dotanete k dobrému espressu radšej vypite.

  E . Škodí počas tehotenstva - SPORNÉ

  Môže to byť z časti pravda. Podľa nemeckej spoločnosti pre výživu ak žena vypije do 3 šálok kávy denne, nemá to vplyv na nenarodené dieťa. To je dovolené aj pre dojčiace mamičky. Škodlivosť závisí aj od toho, či mamička pije 100 % arabiku, ktorá obsahuje minimálne množstvo kofeínu alebo zmes, kde môže byť obsah kofeínu vyšší.

  F . Škodí srdcu -  LOŽ

  Práve naopak! 2 - 4 šálky kávy denne znižujú riziko ochorenia srdca až do 20 %. Toto zistila štúdia na University Medical Centers v Utrechte.

  G . Spôsobuje impotenciu - LOŽ

  Brazílski vedci dokázali, že kávičkári disponujú pohyblivejšími a kvalitnejšími spermiami ako nekávičkári. A podľa štúdie z Univerzity Michigan majú milovníci kávy aj viac sexu.

  H . Udržuje našu bdelosť a pozornosť a chráni pred demenciou - PRAVDA

  Káva udržuje náš mozog fit. Zvyšuje prekrvenie mozgu, schopnosť reagovať a prijímať pripomienky. Podľa jednej americkej štúdie chráni aj pred demenciou.

  I. Znižuje riziko cukrovky - PRAVDA

  Týka sa to najmä rozšírenej cukrovky typu 2 - (starecký diabetes). Viacero štúdií z USA, Japonska a Nemecka ukazuje, že kto denne vypije viac ako 4 šálky kávy, znižuje riziko diabetu takmer o štvrtinu.

  J . Káva je dobrá pre pečeň - PRAVDA

  Podľa štúdie z Fínska, kto vypije denne 2 alebo 3 šálky minimalizuje riziko zápalu pečene spôsobené alkoholom o 40 %. Pri 4 a viacerých šálkach je to až o 80 %.

  K . Chráni pred rakovinou - PRAVDA

  Avšak pozor, nie pri všetkých druhoch. Podľa štúdie znižuje neprefiltrovaná káva riziko rakoviny vaječníkov, pečene a obličiek. Zodpovedné za to by mali byť látky v káve kafestol a kahweol, ktoré pôsobia proti tumorom.

  L . Káva pred športom pomáha pri chudnutí - PRAVDA

  Kofeín podporuje látkovú výmenu, spálite viac kalórií. Jedna šálka kávy pred športom predchádza bolestiam svalov a zvyšuje výdrž.

  M . Chráni pred žlčníkovými kameňmi - PRAVDA

  Kto pravidelne pije kávu, zriedkavo sa mu vytvoria žlčníkové kamene. Preukazuje to dlhoročná štúdia, ktorú podstúpilo viac ako 80 000 žien. Pri 4 šálkach kávy denne sa znižuje riziko o 25 %.

   

   

   

  Diskusia

  (0 komentárov)
  Žiadne komentáre
  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

  Prihlásenie

  Táto stránka používa cookies. Viac info