Slonia káva - ochutnali by ste?
Pridané: 09.08.2017 14:00:00 Počet zobrazení: 5397
Slonia káva. Už ste o nej počuli?
Asi 30 slonov v Thajsku tvorí živú továreň na túto netradičnú a špeciálnu kávu..
A hoci sú slony thajským národným zvieraťom, nemajú vždy spokojný život. Bežne ich vidieť, ako žobrú v turistických oblastiach Bangkoku alebo ich využívajú pri ťažbe dreva. Okolo 30 z nich na severe Thajska však malo šťastie a má šancu zarábať si na živobytie niečím, čo je pre ne len prirodzené - veľa jesť a produkovať mnoho trusu. Kŕmia ich čerstvými kávovými zrnami, z ktorých sa po „spracovaní" sloním zažívacím traktom stane unikátna slonia káva, napísal Wall Street Journal. Tieto slony žijú v Ázijskej slonej nadácii, útulku pre chobotnatcov z oblasti Zlatého trojuholníka. A slonmi spracovaná káva je experimentom, ako ďaleko sú ochotní jej milovníci zájsť v snahe nájsť tú najlahodnejšiu šálku tmavého nápoja. Predáva ju firma Black Ivory Coffee a „slonia káva" patrí medzi najdrahšie na svete.
Ako vznikla???
Zakladateľ firmy Blake Dinkin sa narodil v Kanade a svojho času pracoval v Etiópii s cibetkami, ktoré sú známym zdrojom indonézskej kávy Kopi Luwak, ktorá sa varí z kávových zŕn vybraných z cibetkového trusu. Potom sa však povesť cibetiek zhoršila, keď na ne padlo podozrenie, že spôsobili epidémiu choroby SARS. A B. Dinkin sa začal obzerať po ďalšom zvierati, ktoré by bolo dostatočne dostupné a čistotné, aby mohlo rovnakým spôsobom produkovať kávové zrná.
Pred takmer desiatimi rokmi začal najprv kŕmiť kávovými zrnami slony v Kanade a po rokoch experimentovania sa rozhodol využiť ako základňu sloní útulok v severnom Thajsku. Slony tu dostávajú stravu zloženú primárne z trávy a ovocia a len s malou pridanou porciou kávových zŕn. B. Dinkin nechce povedať, koľko kávy dokáže každý zo slonov vyprodukovať. Trvá len na tom, že takto upravené zrná sú vzácne.
Rovnako ako v prípade kávy pasírovanej cez cibetky aj v prípade slonov enzýmy v ich žalúdku rozkladajú proteín obsiahnutý v káve a dávajú výslednému nápoju jemnejšiu chuť. Slony však produkujú inú kávu ako cibetky, za čo môže skutočnosť, že slony sú vegetariáni, zatiaľ čo cibetky nepohrdnú ani hmyzom, malými hlodavcami a plazmi.Má vraj príchuť čokolády a cítiť ju po muškáte.Vonia ako dusná džungľa. Ako bonus má každá šálka slonej kávy buket čerstvo pokosenej trávy, hovorí B. Dinkin.
Kde ju môžeme ochutnať?
Black Ivory Coffe sa predáva online za cenu približne 1886 dolárov za kilogram. Je dostupná taktiež v 25 luxusných hoteloch v Ázii.
Benefity pre slony?
Aby mali aj slony odmenu, spoločnosť Black Ivory vracia osem percent zo zisku útulku, ktorý z neho uhrádza veterinárnu starostlivosť. To, že slony jedia kávové zrná, im údajne neškodí, pretože kofeín sa z nich do žalúdka neuvoľňuje.
A čo vy ochutnali by ste??
Aj zakladeľ spoločnosti B. Dinkin pripúšťa, že táto káva nie je pre každého – nie je „pre hostí, čo si prišli na ranný kofeínový životabudič", ako hovorí. Verí však, že znalci unikátny zážitok šálky slonej kávy ocenia. „Mojím trhom sú relatívne majetní jednotlivci, ktorí nie sú úzkoprsí, majú sklony k dobrodružstvu a radi získajú zaujímavú historku na rozprávanie," dodal.
Tak verím, že aj vy čo radi cestujete a radi experimentujete napíšete nám či ste našli na svojich cestách po Ázii odvahu vyskúšať jej chuť.